Začarované anglické kruhy

Jsem v Anglii. Už asi týden. O důvodech napíšu někdy později (snad to nedopadne jako s Hong Kongem), teď se chci trochu rozepsat o strastech člověka, který se stěhuje do UK.

Ta lehká část
Jednoho rána vyrazíte přes celou Evropu do Anglie. Tedy předím si samozřejmě namontujete do auta obrácené světlomety, vyměníte si budíky aby ukazovaly míle a postaráte se, aby vám svítila mlhovka na druhé straně. Ale to by bylo na jiný příběh.

Cesta uteče, dobrodružství teprve začíná. Na hranicích vás ani tolik nevyslíchají, byť máte plné auto osobních krámů takže je jasné, že jste kočovník. Ale tyto myšlenky vás napadají až na trajektu, který vás za dvě hodiny vykopne na místě, kde najednou musíte jezdit na druhé straně, nevíte jak máte jet rychle, proč v jednom pruhu jezdí dvě auta vedle sebe, jaktože se parkuje i v protisměru – takže máte pořád pocit, že vjíždíte do jednosměrky – a tak dále. To ale nějak dáte.

Najednou jste v Liverpoolu. Týpek u kterého máte zarezervované ubytování na týden nebere telefon. Nereaguje na SMS ani emaily. Voláte kamsi do Ameriky na airbnb, kde vám milá paní řekne, že to bude zkoušet za vás a ještě vám zaplatí večeři do 50€ jako kompenzaci za lapálie. Jíte v nejlépe hodnocené restauraci (indické, jak jinak) ve městě a dozvídáte se, že týpek je nesehnatelný a tak vám airbnb vrací celou cenu a 10% k tomu. Prima, jen škoda, že už je večer a nemáte kde složit hlavu.

Druhý pokus s airbnb vyjde lépe a najednou bydlíte v centru města, které nikdy nespí. Protože se tu pořád kalí. Liverpool hraje – a chlastá – první ligu a bary jsou všude. Dá to práci odolat a začít se věnovat zajišťování živobytí.

A teď to teprve začíná
Angličani jsou posedlí tím, aby jsi ověřili každého, s kým si jen plánují vyměnit vizitku. Je to nějaký credit check. A taky musíte doložit papíry kde bydlíte teď, a kde jste bydleli předtím, a reference od minulého zaměstnavatele, ubytovatele atd.

Připadá mi, že spousta realitek se tím živí. Mají vysteveno spousty bytů. Přijde 10 zájemců o prohlídku, každý vyplní nějaký formulář, vysolí 30£ (tedy asi tisícovku). Realitka provede credit-check a dá formuláře majiteli bytu, který si jednoho vybere. Vy to asi nebudete, neb jste přistěhovalec.

Takže se musíte snažit hledat byty, inzerované přímo majiteli. Těch je ale menšina. A inzerát starší 3 dnů je už pravěk.

Taky současně hledáte prostor na firmu. Moc jich není a ty co jsou inzerovány na webu nemají obvykle zobrazenou žádnou cenu, takže jste odsouzeni k nekonečně dlouhé komunikaci aby jste na konci zjistili, že to je moc drahé.

Kvůli získání čehokoli (tedy i bytu do nájmu) potřebujete NIN (National Insurance Number) – ale k jeho získání potřebujete mít adresu v UK.

Ceny nájmů tu jsou s DPH. Pro registraci k DPH potřebujete NIN, nebo doložit pas + DVA z následujících dokumentů

  • a mortgage statement
  • a lease/rental agreement
  • a birth certificate
  • a marriage or civil partnership certificate
  • a decree absolute or decree of dissolution certificate
  • an official document from an employer that contains your name, date of birth and Tax Identification Number

Takže pokud bydlíte ve svém a nejste ženatý/rozvedený a pracujete jako OSVČ tak nemáte možnost registraci dokončit, neboť kromě rodného listu nedáte dohromady potřebné dokumenty. Zbývá zařídit si NIN. A jsme zase na začátku.

Kvůli NIN zavoláte na jejich úřad práce kde vám dají termín schůzky (1 – 4 týdny) a pokud vše dobře dopadne, tak vám NIN pošlou na vaši (ne)existující adresu během dalších několika týdnů.

A když to všechno dobře dopadne, tak si můžete konečně zažádat o registraci na DPH a čekat až 6 týdnů na přidělení. Suma sumárum máte po příjezdu do UK asi tak týden spousty práce a pak dva měsíce prázdnin, než můžete začít konečně fungovat.

Nebo se můžete zabavit tím, že se pokusíte si zařídit účet. Osobní nedostanete bez NIN, ale firemní možná jo, jen si musíte přetrpět 30 stránkový formulář s nekonečně otázkami (rezervujte si tak 4 hodiny času). A pak čekat jak to dopadne.

Ale takhle to je vždycky po příjezdu do nové země. Nic nevíte a možná děláte spousty věcí složitě. S tím se budete muset poprat aby jste si mohli později užívat toho lepšího života, za kterým do těch zemí jezdíte.

Tak, a teď jdu zažádat o EET certifikát.

This entry was posted in Anglie - na dýl. Bookmark the permalink.

One Response to Začarované anglické kruhy

  1. Martin says:

    Upřímnou soustrast, pokud plánuješ lepší život v UK, já jsem se odstěhoval a znám pár dalších lidí co taky, protože život v UK je subjektivně horší než v ČR, zdravotnictví na pytel, ubytování na pytel, atd. atd. Smog v Londýně už je věc sama o sobě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.