Velká čínská zeď

Tak to přišlo. Návštěva jedné z nejulítlejších staveb světa. Velké Čínské Zdi v Badalingu.

Velká čínská zeď je největší dílo jaké kdy člověk na naší planetě vybudoval. Její délka je neuvěřitelných 8900 km a průměrná výška 7,5 metru.

velká čínská zeď

Její stavba započala už někdy kolem roku 210 př. n. l., ovšem její současnou podobu jí vetkla až dynastie Ming v roce 1473 – 1620. Zeď je tvořena obestavěnou dusanou zeminou (na povrchu dlážděnou) a každých několik stovek metrů je zesílena věžemi, jejich počet se odhaduje na 25000. Ve větších vzdálenostech jsou pak kasárny (sklady, zásobování). Zeď neměla nikdy ochránit Čínu před velikým nájezdem (ostatně Čingischána nezastavila), ale spíše před jednotlivými plenivými nájezdy menších kočovných národů.

Zeď se dá navštívit na mnoho rozličných místech, naše volba padla na Badaling kvůli snadné dostupnosti. Jeli jsme autobusem a z Pekingu to zabralo něco kolem hodiny a půl. Badaling je hodně zprofanovaný, což se projevilo na naprosto nesmyslných cenách za jídlo / vodu atd. Naštěstí nával lidí byl mnohem menší než jsem očekával, asi díky tomu, že bylo úterý. Samozřejmě největší výzva byla dostat nahoru ganaje Macunku.

macunka na čínské zdi

Ono je to místy opravdu hodně, ale hodně do kopce 🙂 Za naší námahu jsme obdrželi odměnu v podobě potlesku od několika lidí a mnoho zvednutých palců. No prostě poprask a Petr si je jistý, že by se to dalo zapsat do Guinessovy knihy rekordů 🙂

Jinak stavba je to opravdu ohromující. Zdá se mi to nepředstavitelné, jak to tenkrát museli stavět, když člověk vidí jak se zeď táhne po hřbetech hor do nekonečna. Krása 🙂

Večer nás čekala další parádička – pravá pekingská kachna v Pekingu 🙂 Nejí se to jako u nás (prdnout na rýži nebo nudle a je hotovo). Je to takový obřad. Dostanete nakrájenou kachnu, rýžové placky, sladkou omáčku (sójový základ), cibuli a okurku. Pak si berete jednotlivé placky a do nich si tyto ingredience zamotáte až z toho máte takový wrap který pak zbaštíte. Lahoda!

Tak zítra poslední den. Alespoň pro mě. Tak doufám, že vám domů dovezu alespoň dobré počasí, protože tady bylo i dnes zase parádně.

Dobrou.

This entry was posted in Čína 2009. Bookmark the permalink.

One Response to Velká čínská zeď

  1. Ulítlá se mi být nezdá, prostě obranná stavba, podobně jako v minulém století Maginotova linie. Dokonce mají obě stavby podobné osudy, obě byly překonány mobilní armádou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.