Rujána (Rügen)

Hodně dlouho jsem přemýšlel o výletu na Rujánu – vlastně tam plánuji jet na kole, ale přetrvávající zranění mi to letos asi neumožní. Vydal jsem se tam tedy autem.

Původní plán byl vypadnout na pár dní k moři. Ale aby to bylo co nejblíže. Od nás ze severu se tak nabízí jednoznačně Baltské moře které je vzdáleno necelých 500 km.

O Rujáně jsem toho samozřejmě slyšel hodně. Oblíbený (a prakticky jediný dostupný) to cíl během komunismu zanechal v lidech hodně vzpomínek. Třeba na studené moře, větrné počasí, nuda pláže a také nekonečné cesty trabanty a podobnými vozidly té doby. Přesto nebylo na internetu úplně snadné najít nějaké informace a tak jsem jel vlastně skoro na blind. Vlastně mi celkem pomohla super webová aplikačka Tripomatic kde jsem zjistil, že budu muset jet trochu dál, protože na tom nejbližším místě celkem nic není.

První cíl tak bylo městečko Zingst. Skvělé místo. Krásná dlouhá pláž je lemována valem na kterém je cyklostezka a před ní pak město. Ubytování v kempu (4€ osoba, 4€ stan, 1,5€ auto) pár minut od moře nemělo chybu (je lepší se vyhnout předraženému centrálnímu kempu a jet do toho co je kousek za městem).

Byl jsem překvapený okolím. Moře bylo super, vůbec ne tak ledové jak jsem si myslel. Koupat se normálně dalo. Stejně tak vítr byl zcela běžný co znám od moře. Původně jsem chtěl spát na pláži, ale trochu problém byl kde nechat auto, všude jsou centrální parkoviště kde je zákaz nechávat auto přes noc. Ale když jsem si byl ráno zaběhat tak jsem viděl pár spacáků po plážích, takže to určitě nějak šlo.

Druhý den následoval přesun na samotnou Rujánu a ubytování v městečku Sassnitz. Město celkem o ničem, v devět tam bylo mrtvo, ale je tam skvělý (a na místní poměry levný) Hotel Sassnitz který má pro ubytované zdarma sauny a vnitřní bazén. Pobyt je zakončen luxusní snídaní s nádherným výhledem na moře z 9. patra. V přístavu také kotví stará americká ponorka která dnes slouží jako muzeum. Těch pár € za vstupné se oplatí dát, skvělý 🙂

Cílem byl nejsevernější mys Německa – Kap Arkona, který už proběhl kolmo, protože kolony v autě se nedaly vydržet.

Byl to naprosto skvělý den. Rujána je protkána cyklostezkami a okolí je nádherné. Na hodně místech se dá jít k moři a kamenité pláže jsou střídány bílým pískem. Celkem jsem nechápal co máme „za humny“ 🙂

Rujána je dneska hodně opomíjena. Už dávno to není levné místo, zámožní němci skupující nemovitosti a pozemky vyhnaly ceny do astronomických výšin a pro našince je to hodně drahá sranda ubytovat se třeba v hotelu (běžně více jak 3000 Kč za noc). Nicméně stále lze vzít stan, nakupovat v obchoďákách a večer si něco ugrilovat. Má to svoje nezaměnitelné kouzlo, obzvláště když je člověk u moře. To není ani zdaleka tak ledové jak jsem slyšel, na některých mělkých místech (a tudíž prohřátých) to bylo více jak v pohodě. Rovněž pláže jsou super a okolní příroda taky. Myslím že to je skvělý tip na aktivní dovolenou na kolech. Hlavně když vezmu v potaz, že cesta tam a zpět se rovná době, kterou člověk stráví třeba když jede do Chorvatska. Ovšem jen tam.

Rozhodně se chci vrátit! Cesta do minulosti je skvělým zážitkem.

[picasa width=“500″ height=“500″ autoplay=“0″ showcaption=“1″]https://picasaweb.google.com/113080318099125514326/Rujana201208[/picasa]

This entry was posted in Krátce venku. Bookmark the permalink.

2 Responses to Rujána (Rügen)

  1. No, já jsem se tam chtěl taky podívat (už dlouho mě to láká), hlavně protože je to tak blízko. Dají se tam chytat i ryby?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.