Pár postřehů o Číně, kultuře atd.

V dnešním příspěvku bych se chtěl podělit o nějaké zajímavosti, bez ladu a skladu, ale stojí to za zveřejnění.

Střípky tak jak mě napadají..

iPhone – ten právý, s logem Apple si v Hong Kongu koupíte za cca 5000 HK$ (krát 2,7 na Kč). Fake iPhone, který vypadá naprosto přesně, má stejné funkce atd. (protože Apple si přístroj nechává samozřejmě vyrábět v Číně) přijde asi na 500 HK$. Snadno lze pochopit, kde Steve Jobs bere nedávno zveřejněné pohádkové zisky (budiž mu to přáno).

V Hong Kongu je v současnosti asi 7 miliónu lidí.

Byt 60 m2 stojí cca 4 milióny HK$ – v Kowloonu, což je centrum města. Náklady na pronájem jsou cca 4000 HK$.

Běžný plat v Shenzhenu je kolem 2000, kdežto v Hong Kongu je to 7000 HK$ (mluvím o platu servírky).

Většina žen příchází z pevninské Číny. Pokud si občan z HK (většinou muž) vezme svojí krajanku, která ovšem do té doby žila za hranicí, tak ona si musí požádat o speciální vízum a ještě 5 let po tom, co se vdá do HK musí každé 3 měsíce jet do svého rodného města si toto vízum prodloužit. Teprve po 5 letech tato povinnost odpadá a stane se pravou občankou HK. To je fakt opruz, když si představím, jak se do těch “rodných měst” těžko cestuje.

Po převzetí HK Čínou nejsou pro běžné občany citelné žádné změny, vše je jako za správy Británie.

Seven Eleven, což je obchod který potkáte asi tak každých 50 metrů, nevlastní tyto prodejny, jen prodává značku, cena je cca 200 000 HK$. Slušný kšeft, řekl bych.

Obyvatelé Číny musí mít pas když chtějí navštívit Hong Kong. Vízum je však velmi jednoduché dostat, stačí zaplatit něco kolem 250 HK$ a máte turistické povolení na 14 dní. Toto vízum není třeba, pokud občan Číny má letenku z letiště v HK (může v HK zůstat 5 dní).

Při tomto odletu jsem také využil službu In Town Check-In. Je to vlastně předsunuté odbavovací stanoviště z letiště. Svůj veliký bágl tak prostě odevzdáte už ve městě a na letiště pak cestujete na lehko. Velmi, velmi pohodlné a příjemné! Celé to je zdarma, pokud využijete Airport Express jako dopravní prostředek na letiště (já ho využívám vždy, stojí sice 100 HK$, ale cestování je velmi rychlé a pohodlné, navíc mám přímé spojení z hotelu).

This entry was posted in Čína 06/2010 - svatba atd.. Bookmark the permalink.

2 Responses to Pár postřehů o Číně, kultuře atd.

  1. Commura says:

    Zdravím,
    obávám se že jste fake iPhone řádně neprostudoval, i když vypadá stejně, HW a SW je diametrálně odlišné…
    viz http://www.lupa.cz/clanky/jak-jsme-kupovali-sciphone/

  2. Mário says:

    já jsem ho ani nestudoval, ale jak ostatně píší na lupě kopií je nespočet, je těžké to srovnávat s jedním kusem… tohle mi říkal místní člověk z HK, že ten přístroj je prostě totožný, jak jsem koupil, tak prodávám.. jinak ty kopie se tam dají koupit za podstatně méně než 500HK$

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.