Pozvánka cizince do ČR

Tak jsem dnes začal vyřizovat pozvání pro Rachel do ČR. Zjistil jsem, že už jen zajištění obyčejného zvacího dopisu může být v našem kocourkově dobrodružství.

Na stránkách Ministerstva vnitra ČR jsem se dočetl, že zvací dopis musím zařídit u cizinecké policie. Bylo to celkem dost klikání, ale nakonec jsem v tom marastu našel i seznam adres. Zjistil jsem, že mají oddělení i v Rumburku. Paráda.

Jak taková věc vypadá v moderním státě a – nebo – v 21. století

1. Zajdete na úřad (jelikož to máte v místě bydliště) a vše pohodlně vyřídíte (jde jen o vyplnění jednoho formuláře). Cena a výsledek: hodina času, náklady nic + kolek, dobrý pocit

– nebo –

2. Stáhnete si formulář z webu, vyplníte online a odešlete příslušenému úřadu, poplatek zaplatíte kartou, včetně služby doručení originálu poštou. Pro ověření své totožnosti využijete datovou schránku. Cena a výsledek: půl hodiny času, 50 Kč za doporučený dopis + kolek, skvělý pocit

Jak to funguje v České Republice

 • životem poučen o tom, že “nikdy nevěř tomu, co stát píše na svých webech” volám na cizineckou policii
 • první zjištění: v Rumburku to dělat nejde, agenda se už před půl rokem převedla do Ústí nad Labem
 • druhé zjištění: online to nejde, ani formulář se nedá stáhnout a předvyplnit
 • třetí zjištění: jde to i v Liberci (každý z Rumburku určitě hrozně rád jezdí do “svého” krajského města Ústí nad Labem, že..)
 • volám do Liberce, slušně se dotazujíc, na co vše se mám připravit.. po 3 přepojení dostávám kompetentní (jak později zjišťuji, tak ne až zas tolik) osobu k telefonu a potvrzuji si nějaké informace
 • je mi sděleno, že na pozvání o délce 30 dní budu potřebovat prokázat nejméně 81 tisíc korun (+ každý další den 1010 Kč), buď výpisem z účtu, nebo cash.. na webu se sice píše něco o kreditce, ale jak je známo, co je psáno, to je málo, neumím si představit, že bych to zkusil..
 • ujišťuji se, jestli stačí vytisknout print screen a toto je mi potvrzeno
 • sedám do auta a jedu na poštu koupit kolky za 300 Kč
 • pokračuji do Liberce, hodina času a 200 Kč za benzín v čudu
 • parkování platím na 45 minut, to se mi zdá dostatečné
 • jen jak vejdu napadá mě, že jsem byl veliký optimista, co se předchozího bodu týče
 • příjemné je ovšem setkání s tolika národnostmi na jednom místě, úplně jak v cizině
 • zjištění: formulář není nikde v čekárně, musím si vystát frontu jen abych ho dostal
 • běžím si zaplatit parkování o dalších 30 minut déle
 • jsem na řadě, dostávám formulář a žena za přepážkou mi vyloženě lže do očí když mi tvrdí, že mi jasně řekla, že si s tou kopií musím zajít do banky a nechat si tam dát razítko, její kolega si mě pohrdavě prohlíží
 • v dešti hledám FIO banku, kde mi ochotný bankéř orazí mnou donesený papír
 • připlácím si dalších 30 minut
 • vyplňuji dokument, čekám až budu na řadě
 • připlácím si dalších 30 minut
 • jsem na řadě, ovšem pánovi se nelíbí, v jakém formátu jsem vyplnil datum – 29.4. nemůže být, musí to být 2904 (samozřejmě vzor tam nikde není plus mě na to nikdo neupozornil dopředu, což by alespoň trochu vysvětlovalo, proč není ten formulář prostě v čekárně)
 • jsem opět v čekárně a vyplňuji formulář – zde bych chtěl podotknout, že se jedná o dvě strany, které jsou NEPRŮPISNÉ a musíte to samé vypisovat 2x (v mém případě tedy 4x)
 • další pokus dopadl dobře, formulář včetně kopie z účtu je přijat, mám tam 82 tis Kč, ale potřebuji 85, ukazuji pár tisíc co jsem si vybral z bankomatu po té, co jsem si vytiskl zůstatek na účtu – to ovšem není nikde zaznamenáno, takže WTF? Čekám potíže při převzetí, že jsem na účtu neměl dostatek peněž
 • “přijďte si za týden”, “ne nejde to poslat poštou”
 • parkování mi propadlo, naštěstí si toho nikdo nevšiml..
 • vyřízený jedu domů

Cena a výsledek: zatím 4,5 hodiny času, 550 Kč + kolek a cena za zdvojnásobí až tam pojedu znovu. Nasranost kde to žiju.

This entry was posted in Střípky. Bookmark the permalink.

18 Responses to Pozvánka cizince do ČR

 1. Pet says:

  Byvas kusok od Nemecka. Nemas tam nejakeho kamosa, co by ti to vybavil v civilizacii. Ved R. pride do EU a jej jedno skadial bude mat pozvanie.

 2. Mário says:

  jo to by asi nebyl problém, ale já mám taky známé na české ambasádě v Pekingu, kteří mi tam pomůžou jak to dotáhnout do konce, takže to raději dělám přes ČR..

 3. Kr says:

  Ahoj, nejak nechapu ten jejich pozadavek 81 000, docela by me zajimalo jak na tuhle castku prisli. Na webu mvcr jsem na to koukal a na 30 dni to dela okolo 30 000 kc.
  Jsem mimo ja nebo si tam u vas cucaj ty cisla z prstu?

 4. Mário says:

  nemám tušení.. hlavně mi do telefonu tvrdili něco o 1045 Kč za každý další den přes měsíc ale na místě to bylo jinak a ve finále jsem to stejně dostal na víc dní než jsem prokázal peníze..

 5. Anonym says:

  také by mě zajímalo jak to tedy je a co vše budu potřebovat, mám přítele v cizině a chce za mnou přijet na 1 nebo 2 týdny. Budu ráda za každou radu. děkuji

 6. Lucy says:

  Jestli s tím máte někdo zkušenosti…nejsem z Prahy, a proto bych chtěla přítele ubytovat v nějakým hotelu v Praze…smí se do toho formuláře jako adresa ubytované osoby, kde je zajištěno ubytování, zadat nějaký ubytovací zařízení? Ale v tom případě bych to asi musela mít předem zabukovaný aby mi věřili nebo ne? Díky za info

 7. Plch says:

  Takovou zkušenost by měli získat všichni občani ČR, protože to ještě není nic ve srovnání s tím, co tady od českých úřadů musejí vytrpět cizinci, ale aspoň by si to občané dokázali představit a snad by na MV a CP chtěli i ve jménu 21. století zatlačit…

 8. martina says:

  Tak to jsem teda uplně v háji ,ty peníze jsou asi nutnost mít že?No tak já jsem si myslela teda že to bude jednodušší.chtěla jsem pozvat moji lásku do čr ale po tomhle už mám po chuti.Co jsme to za stát ,stydím se za to že jsme 100let za opicemi asi.u nás je vše tak komplikované,ta částka se mi zdá pro normálního člověka v dnešní době strašně vysoká.Je mi z toho na nic.Ještě že je možnost jedna že já můžu navštívit jeho zem bez problému .akorát si budu muset nechat udělat pas.

 9. Vallinka says:

  Ahojky, no bohužel je to přesně tak, jak Mario píše. Já jsem byla dneska na Cizinecké s tím, že chci poslat 3 přátele mimo EU. Za každou osobu(na 20 dní) potřebuji prokázat 81 tisíc, ale s tím, že se dá nějak zažádat o to delší vízum a nemá to už vliv na tu cenu ( moc dobře jsem to nepochopila, paní mluvila hrozně potichu a za mnou byla řada až ke dveřím…) prostě asi jde zažádat o to, aby ten pozvaný dostal vízum na 90 dní, i když bude v ČR jen kratší dobu. Je to prý dobré kvůli tomu, kdyby nedostali letenky v čas, nebo se to moc dlouho protahovalo na jejich straně. Ale tedy můžu Vám říct, že je to hrozný kocourkov, paní byla milá, ale ve chvíli, kdy mi vypočetla 81t za osobu (podle stránek MV jsem si to na 20 dní vypočetla na méně než půlku, no asi na to mají nějaké „svoje“ počty). Přeji hodně štěstí všem co tohle řeší, dneska je fakt těžké sejít se s přáteli nebo jim ukázat Prahu…

 10. Radek says:

  Jak probíhá vyřízení pozvání pro cizince na cizinecké policii ( CP ), v Praze, v ul. Olšanská 2176 / 2, ale na tom nezáleží, kde ho vyřizujete. Jen cizince potom přihlašujete v krajském městě podle toho, kde je ubytovaný.

  Před tím, než přijdete do CP, nechte si od zvané osoby poslat opis stránky z jeho pasu, kde jsou údaje, zajděte do banky pro výpis z účtu o dostatečné hotovosti ( s razítkem ) a kupte si kolkové známky v hodnotě 300 Kč na poště v té samé ulici, naproti, o několik vchodů výše ( Olšanská 38 / 9 ).

  Člověk do Olšanské 2 přijde, vyzvedne si pořadové číslo ( nemuchlat, nevyhazovat ! ) tlačítkem „ověření pozvání cizince“, asi 45 minut nečinně čeká, čte si, pak je vyzvaný do místnosti č. 11, kde vyplní tiskopis pozvání na počítači ( je potřeba znát všechny údaje z pasu zvané osoby a svoje ), uloží ho, policista ho odešle úředníkům a zhotoví opis pořadového čísla a občanky, jde si znovu sednout do čekárny ( vstupních prostor ), kde čeká dalších přibližně 20 minut. Potom je vyvolaný úřednicí do místnosti č. 3 nebo 4, k ověření, zda je tiskopis vyplněný správně, k podpisu a předložení peněz v hotovosti nebo výpisu z účtu. Za to dostane lísteček, se kterým si přibližně za tři dny přijde vyzvednout hotové pozvání. Pozvání je nutné vyzvednout nejpozději do sedmi pracovních dnů ( tj. So, Ne a svátky se nepočítají ), jinak bude zničeno a propadne třísetkorunový kolek. Platnost pozvání je půl roku od potvrzení.
  Úředníci konají to, co mají, a když se člověk ptá, doví se vše, co potřebuje.
  Měl jsem to vyřízené asi za hodinu a půl. Zval jsem kamarádku z Běloruska, na 90 dnů ( 3 měsíce ).

 11. Hanka says:

  To Radek: tak to je veliká změna a novinka na Olšanské v roce 2012 to bylo stejně jak popisuje Mario, jen samozřejmě v Praze. Byl to opruz, dala jsem si to 3x, 2x bylo vízum zamítnuto.

 12. Martina says:

  S vyrizovanim o pozvani jsem nemela sebemensi problemy. Stacily ne k tomu pritelovi informace, kolkova znamka-300 kc a penize. S tim jsem prisla na policii. Vystala jsem si frontu na formular, ten jsem vyplnila, predlozila, nechala si overit. Pozvala jsem pritele na 30 dni. Castka byla 16500. S tim, ze jsem rucila jen za ubytovani. Kdy castka za den dela 505 kc. Takze zadna hruza. A byli tam moc mili na me.

 13. Martina says:

  Pokud bych rucila za vse, to je ubytovani, jidlo, zdravotni pojisteni, nebo cena letenky, pak bych musela mit na ucte okolo 80 000. Jak mi to tam vypocetli. Takze si myslim, ze vetsina lidi, ktera sem nekoho pozve,tak ruci jen za ubytovani.

 14. Martina says:

  Ne 505 kc, ale 550 kc za den.

 15. kateřina says:

  Dobrý den mám otázku,jak to mám udělat s tou pozvánkou? Chci si sem pozvat kamaráda na týden z Maroka a nemám s tím ještě žádny zkušenosti. Mohla bych se zeptat kolik ta pozvánka asi tak stojí a jak to mám udělat? Děkuji předem 🙂

 16. Izak says:

  Tak u me to selhalo, ja bych sice zvaci dopis dostal, na ucte jsem mel vice nez 100k, ale po kamosce ve Vietnamu chteli jeste 5000$ na ucte (za 2k vam da jakakoliv banka v Asii, ze mate 6000$ ackoliv tam mate jen prazdny ucet ).
  Dale ji tvrdili ze zdrav. pojisteni v Cr stoji 250$ na 7 dnu … s cimz jsem je poslal dopr* ze ji dam potvrzeni o ceskem pro cizince ktere stoji 500kc / 30 dnu

  A jako bonus si rekli o uplatek 600$ a nazvali to prekladatelskymi sluzbami (jasne ja umim cesky a anglicky a ona umi perfektne anglicky) a mam takovy pocit, ze by mi to zamitli a rekli si o dalsich 600$ …

  Mel jsem zato, ze kdyz prokazu dostatecny prijem v CR, nemusi svuj prijem prokazovat cizinec. Uz chapu kamose, ktery sem chtel dostat kamosku a misto toho si ji tam letel vzit, coz bylo srandovni, nebot ani tak ji nechteli pustit, ona pak totiz nepotrebuje vizum, jenze to skoro nikde nevi, takze kazde letiste pak vola pravnika a po cca 30-60min je pusti.

  Takze verte, ze zlata CR, jinde je to horsi a pravidla urcuje Schnegen, jen tak mimochodem, vim, ze pokud sem nekdo chce lete sam, nepotrebuje zvaci dopis, staci mu dolozit zdrav. pojisteni a 5000$ na dospelou osobu, obcas ovsem musi doma nechat deti, mlade lidi bez dobre prace a nebo bohate firmy nikam nechteji pustit a tak si vymysleji dalsi pravidla, je to opravdu smesne az ostudne, zvlaste kdyz zde neumi vyhostit ilegaly, kteri se sem vloupaji na clunech.

 17. Pavel.stair says:

  Ahoj Izak,
  Můžeš mi prosím napsat na email, rád bych se na něco zeptal.
  [email protected]

 18. clinton says:

  Ahoj, jmenuji se Clinton Barkley a slyšel jsem o této prázdné kartě ATM a nikdy jsem jí nevěnoval pozornost kvůli mým pochybnostem. Až do jednoho dne jsem objevil hackera s názvem MAX. Požádal jsem o kartu Blank ATM. Řekli mi, že jejich předprogramovaná čipová karta je stažena bez záznamu a může být také použita pro bezplatné online nákupy jakéhokoli druhu. To bylo šokující a pořád jsem měla pochybnosti. Pak jsem to zkusil, požádal o kartu a souhlasil s jejich podmínkami. O čtyři dny později jsem dostal svou kartu a vyzkoušel jsem si v nejbližší bankomatu se mnou, dokud nebylo moje největší překvapení, že to fungovalo jako magie. Byl jsem schopen stáhnout až 3000 dolarů. Jen jsem cítil, že to může pomoci těm z nás, kteří potřebují finanční stabilitu. prázdný bankomat mě opravdu změnil. Kontaktovat je e-mailovou adresu ([email protected]) A věřím, že to také změní váš život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.