Jak moc je důležitý live chat na webu

Máte také svoje chatovací okénko vpravo dole na své stránce? Myslím že je dobře, pokdu ano.

Už několikrát jsem zkoušel na svých webech mít live chat. Problém na který jsem vždycky narazil je ten, že to zabere spousty času. Nemůžete to dost dobře dát někomu, kdo dělá něco jiného, protože chatovací requesty hrozně ruší jeho ostatní práci – a tím pádem padá kvalita jak podpory, tak toho ostatního. Jsou tedy dvě doporučení kdy chat nasadit

  1. pokud máte dedikovaného člověka na customer support
  2. pokud začínáte nový projekt

Chci se zastavit právě u toho druhého případu. Osobně si myslím, že mít online chat je pro startup maximálně důležité a to především pokud jej obsluhuje nějaký člověk, který je zodpovědný za směřování firmy (ideálně majitel).

Jasně, je to “opruz”. Zejména pro startup, kdy máte v hlavě tisíce nápadu, pořád chcete něco realizovat a do toho musíte prakticky z minuty na minutu přerušit svoji práci a věnovat se někomu.

Jenže to je přesně ono. Ten někdo je totiž váš potencionální zákazník, tedy někdo, pro koho ten systém vlastně děláte. Co už může být lepšího, než mít možnost si s takovým člověkem promluvit?

Je to neocenitelná zpětná vazba pro vaše podnikání. A tu nutně potřebujete.

Vyřešte zákazníkův dotaz ale nezbavujte se ho co nejrychleji. Místo toho se prostě optejte, co by mu vyhovovalo, co se mu líbí a co ne. Okamžitě budete vědět na čem jste.

Samozřejmě musím varovat před přikládáním přehnané důležitosti jednotlivci. Nemůžete mít každou featuru, kterou někdo poptává. Ale můžete si udělat jakýsi okruh věcí o které je zájem a na ně se posléze soustředit.

Live chat má také kromě výše uvedených výhod (neocenitelná zpětná vazba) a nevýhod (časová náročnost) také jiný aspekt – pokud jste to vy kdo jej obsluhuje tak je jasné, že support nemůžete dělat 24/7. Neřknu-li, že třeba musíte na pár dní někam odjet.

Nepůsobí dobře, když na webu máte chat stále offline. To je spíše kontraproduktivní. Některé nástroje umožňují neukazovat chat pokud není operátor online, ale spousty z nich to neumí, nebo jen v dražších typech účtu. Existuje na to jednoduchý trik – nastavte si přímo ve svém sw aby se chatovací kód nespouštěl v určitých časech – (kupř. když máte ve svém časovém pásmu noc), nebo si na to udělejte nějaký přepínač v back office.

Co vy? Máte svůj chat? Jaké s ním máte zkušenosti?

This entry was posted in Tiptrans. Bookmark the permalink.

2 Responses to Jak moc je důležitý live chat na webu

  1. Ppes says:

    Chat zrovna ve svém obchůdku zkouším, asi záleží na cílovce ale často se mi stává, že na automatickou zprávu typu pokud něco potřebujete tak napište, odpoví návštěvník třeba díky a už i tomvyrušuje pozornost. Doporučujete tyto automatické zprávy vypnout nebo ji jen upravit?

  2. Dobrý den, skrývání chatovacího okénka když není žádný operátor online je určitě vhodné. Profesionálněji vypadá, když na webu máte kontaktní formulář zapadající do grafiky vašeho webu. Provozujeme chat http://www.limetalk.com, který toto samozřejmě umí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.