Horská chata Dvoračky a Štumpovka

Minulý víkend jsem strávil na jedné chatě v Harrachově a hrozně mě bavilo jezdit po Krkonoších a Jizerských horách na kole a tak jsem se rozhodl se tam co nejdříve vrátit. Povedlo se mi to hned tento víkend.

Jako základnu jsem si zvolil boudu Dvoračky, která je jen kousek pod vrcholem Lysé hory, jelikož jsme se právě na Dvoračkách stavovali na oběd (už po několikáté co do těchto míst jezdím).

Mezi hlavní výhody Dvoraček patří jejich poloha. Tím myslím hlavně to, že máte naprosto nádherný výhled do údolí, směrem na Krkonoše a Rokytnici nad Jizerou. Vždycky jsem jezdil na hory jen v zimě ale byla to škoda, léto je totiž neméně nádherné.

vyhled

Poloha může být ovšem také trochu limitující – je trochu horší se sem dostat. Pokud se však ubytováváte tak jednoduše přijedete autem až nahoru, vyložíte si věci, zaparkujete auto o 1,5km níže a personál Vás hodí zpět k chatě. Řešení které je plně dostačující (na vině je omezený počet parkovacích povolenek v 1. zóně národního parku).

Dvoračky jsou dnes rozděleny na 2 části – boudu Dvoračky a nový horský hotel Štumpovka. Můžete si vybrat kde chcete bydlet, za vyšší komfort na Štumpovce si ovšem připlatíte. Pokud se však spokojíte se starou klasikou tak přes léto zaplatíte 300 Kč na osobu a noc, ovšem v ceně máte polopenzi (pokud zůstanete alespoň 3 noci), což je přijatelná cena. Ostatně pokud vás zajímají další ceny tak se jukněte na jejich web.

Možnosti vyžití přímo na chatě začínají a končí výbornou Plzní a pro děti pak pískovištěm, houpačkami a sítí na lezení. Ovšem okolí je mnohem zajímavější. Pěšky se za pár kilometrů dostanete k pramenům Labe nebo Labské boudě. Bohužel tato cesta není povolena pro cyklisty a tak nám nezbylo než zahájit vyjížďku prudkým sestupem (s myšlenkami na návrat). Krkonoše jsou poměrně dost náročný terén na kolo, moc se nesvezete po vrstevnicích, spíš pořád hodně sjíždíte nebo hodně vyjíždíte (ale jsou i vyjímky, například hezké cyklotrasy v okolí Kořenova). Nicméně vyhlídky samozřejmě stojí za všechnu tu námahu (a to říkám s plným vědomím i přes to, že naši odpolední projížďku nám výrazně komplikoval déšť a teplota kolem 10 stupňů, ještě že ta lanovka v Harrachově v 17.30 opravdu jela – vyvezou i kola – i když jsme na ní byli jediní..).

krkonose

Ale zpět ke Dvoračkám. Ubytování bylo slušné, byť na chatě je už znát její stáří (jistá zatuchlost a rozvrzanost). Nicméně bych řekl, že to plně odpovídá ceně a lokalitě. Co nás trochu rozmrzelo bylo jídlo ve vedlejší restauraci. Jídelní lístek se totiž z poměrně slušného denního večer mění a několik základních jídel alá řízek, přírodní řízek, kuřecí plátek, kuřecí nudličky na kari no a to je asi tak všechno. Neuvěřitelně chudé a jednotvárné, žádný smažák, žádná rýže a hlavně ani žádná polévka (která by po náročném dni opravdu bodla). Větší zklamání přišlo ještě po ochutnání doneseného jídla které nebylo nic moc. No, na Dvoračkách se sice nikdy nejedlo nějak exklusivně (vyjma jejich vynikajících domácích housek), ale jídlo přes oběd bylo dobré a polévky vynikající. Večer je to však úplně jiný svět. Škoda. Ve spojení s nepříliš ochotným personálem a zážitků typu „na terase neobsluhujeme“ – když sedí 3 pinglové u stolu a nemají co dělat… – to byl trochu pokažený dojem. Druhý den nás trochu uchlácholila výborná snídaně a nakonec i pinglové když zjistili že tam bydlíme se začali chovat o dost lépe. Možná to vypadá jako hloupost ale není to tak, člověk když jede někam na dovolenou tak není zvědav na pomalou a mračící se obsluhu (bohužel je to jakýsi „dobrý zvyk“ nás čechů).

Každopádně víkend utekl jako voda (a také jí dost spadlo) a já si mohu zapsat další naježděné kilometry a nádherném prostředí. Pokud nevíte kam na dovolenou tak klidně vyražte do Harrachova. Na hlavní silnici najdete i cedule „Volné pokoje 190 Kč“.

This entry was posted in Krátce venku. Bookmark the permalink.

4 Responses to Horská chata Dvoračky a Štumpovka

 1. Milan says:

  V neděli 19.7.09 jsme na (Štumpovce) spali také a musím potvrdit, tak špatná kvalita restaurace se nehodí k výjimečnému místu, jakým Dvoračky jsou. V jídelním lístku najdete „Vepřové nudličky s pórkem“ = klasická čína, ale rýži jako přílohu aby člověk pohledal, takže se musí spokojit se starším chlebem, protože i brambory došly. Pokud byste v půl osmé večer chtěli polévku nebo řadu dalších inzerovaných jídel, neochotný personál vás bude považovat za blázna. Pohlreicha na ně!

  Snídaně kvalitní, zvláště rohlíky byly dobře vypečené.

  Z venku je Štumpovka hezká dřevostavba, ale po bližším prozkoumání interiéru člověk zjistí, že okna jsou plastová (kdo to povolil?), dům zděný, stěny sádrokartonové s falešným dřevěným obložením. Trámy jen na okrasu, kýčovitě stylizované.

  Milá (a hezká) vedoucí.

  PS: Pár dní nato jsme na kole přes Orlické hory dorazili na Ramzovou a Dvoračky se s penzionem Haltmar, vonícím opravdovým dřevem, nedají srovnat.

 2. Monika says:

  Ahoj,

  v září se chystáme vyrazit na Dvoračky resp. na Štumpovku, ale nevíme jaký ubytování zvolit (Štumpovku či boudu Dvoračky) Můžete nám prosím poradit jak to tam vypadá. Jestli je nějaký rozdíl ve stravování a tak. Je jasný, že lepší ubytování bude asi na Štumpovce, ale ten komfort bychom asi oželeli.

  Díky za info,

  Monika

 3. Marian Matys says:

  Ahoj… jak jsem psal – komfort je vyšší na Štumpovce, ale taky cena, pokud se spokojíte se spartánskými podmínkami alá školní lyžák tak jsou Dvoračky v pohodě, jídlo je v létě shodné pro obě místa

 4. Tomas says:

  Uz nekolikrat jsme byli ubytovani u Vas moc krasne,pokoje utulne,strava vyborna a obsluha perfektni,ale co se najednou stalo ted jsme byli u Vas a kuchyne se velice pohorsila,personal je podrazdeny – kuchar asi nejaky namachrovany blbecek rval tam na cisniky a vubec mu nevadilo ze to vsichni slysime asi byl sjety ,mel jsem z neho pocit ze je nekdo prosim vymente ho nebo to bude Vase zkaza .Vzdy vsechno bylo perfektni a prece si nenechate zkazit povest nejakym priblblym kucharem Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.