Drobné rozdíly mezi Anglií a zbytkem světa

Když jedete někam na dovolenou tak si toho nejspíše nevšimnete. Ale jakmile v nějaké zemi strávíte více času tak zjistíte, že existuje plno drobností, nad kterými někdy zůstává hlava stát. Dnes to bude o těch v Anglii.

Na kole do práce
Je to trochu opruz – protože musíte projíždět městem (tedy alespoň já). Půlka trasy (celkem to mám asi 7km) je v pohodě, jede se na cyklostezce. Pak ale dorazíte do města a tady to začne. Můžete jet buď po chodníku, to ale znamená, že se motáte mezi lidma a navíc máte stále problém přejíždět křižovatky, kde neustále stojíte na červenou. A navíc – a to je fakt nepříjemné – jsou chodníky fakt plné střepů, místní mají nějak v oblibě rozbíjet skleněné předměty o zem, takže to fakt není nic moc. Druhou možností je zkusit to po silnici – ale ani to není výhra. Za prvé je tu stále ten problém s křižovatkama a za druhé i s místem. Silnice jsou tu standardní, ale do jednoho pruhu se musí vejít dva pruhy pro auta a třetí pruh pro parkující auta. Takže asi chápete, že místo pro cyklisty je už tak trochu utopie.

No, pokud nepospícháte a jedete v klidu tak to je v pohodě. Pokud chcete ale nasadit nějaké konstatní tempo tak to je nemožné.

Řízení auta, když máte volant na druhé straně
Dost dlouho mi to trvalo, než jsem si zvykl. Kupodivu to, že máte volant na druhé straně vlastně nepředstavuje absolutně žádný problém (jasně, v Drive Through, na parkovištích a mýtnicích to vyžaduje trochu vynalézavosti, ale jde to). Spíš jde o obecné zvyklosti. Ve městech se běžně do jednoho pruhu nacpou dva až tři, takže to je fakt o centimetrech. Navíc dvojité žluté čáry (aka TADY FAKT NEPARKUJ!) si většina lidí vykládá jako TADY JE TO ROZHODNĚ NEJLEPŠÍ MÍSTO NA ZAPARKOVÁNÍ. Policie to prostě ignoruje. No a poslední jsou kruháče, nebo také „jako-kruháče“ ve stylu dáme doprostřed běžné křižovatky hroudu asfaltu a uděláme z toho kruháč. Dodnes občas nevím, kde kam se mám vlastně při výjezdu zařadit. A nesmím také zapomenout na dálnice a rychlostky. Vyžaduje to opravdu dost soustředění, protože pokud jedete v nejpomalejším pruhu tak obvykle zjistíte, že z ničeho nic je z něj pruh sjezdový a už je těžké vrátit se do toho průběžného. Takže musíte sjet a za křižovatkou nebo kruháčem se zase napojit zpět.

Dětské aktivity
Anglie (alespoň v Liverpoolu) má velice podivně nastavená pravidla pro děti. Ve snaze je ochránit zašli zákonodárci tak daleko, že mi to přijde až jako omezování. Drtivá většina aktivit končí do šesti hodin (což vzhledem k tomu, že děti jsou třeba do tří nebo čtyř hodin ve škole nedává moc prostoru pro nějaké mimoškolní aktivity). Dětská hřiště jsou vyjímečná a obvykle prázdná. Do bazénu obvykle nemůžete jít s dítětem po šesté hodině. A(!!!!!) dítě tu nesmí do sauny nebo do vířivky pokud mu není nad 16 let. Tohle mi přijde jako opravdu 100 let za opicema, když vezmu v úvahu kolik studií prokázalo jak je saunování prospěšné i pro děti.

Jídlo
Peklo. Pořád jen hranolky s rybou. Není to klišé, je prostě fakt. Jasně, v centru větších měst je ten výběr větší, ale pokud žijete v satelitu (jako většina lidí) tak máte prostě peška. Navíc ty jejich „chips“ jsou fakt hnusný, něco jako tlusté rozblemclé hranolky (ryba je ovšem v pohodě). Po sedmé hodině se ve spoustě restaurací už nenajíte (buď vaří do sedmi, nebo vás tam nepustí s dítětem). Zajít si během oběda na „meníčko“ je také skoro utopie, drtivá většina podniků má zavřeno a otevírají tak v pět večer. Ale uznávám, že tohle bude asi odlišné oblast od oblasti (i když až tak přesvědčený o tom nejsem).

Úcta k policii
Na vlastní oči jsem viděl, jak banda výrostků (tak 12 – 15 let) hází z dětského hřiště na dva uniformované policisty, stojící u silnice, nějaké kouličky z bláta. Něco nepředstavitelného v ČR/HK.

Škola
Byli jsme se podívat v jedné místní škole. Hrozně se mi to líbilo, neskutečný kontrast mezi tím, co znám z ČR. Místo strohé budovy byla takto celá barevná, plná výtvorů dětí. Ve třídách bylo sice třeba 30 dětí, ale zase na ně bylo víc učitelů, děti rozdělené do menších skupinek. Všude prvotřídní vybavení. Přišlo mi to fakt skvělé, inspirativní místo kam bych fakt rád chodil.

Karty
Skoro všude můžete platit kartou a to i jednu libru, řekl bych že to je hodně podobné USA.

Bezpečnost na internetu
Tohle je něco, co mě točí. V UK je zvykem mít něco jako „kontrolní otázku“ vedle hesla (které si sice stanovíte, ale pak ho třeba vůbec nepoužíváte). Takže si nastavíte, že ulice kde jste vyrůstali se jmenovala „Super street“ a pak při přihlášení do banky nebo kamkoli jinam musíte zadat 5., 4. a „last“ znak. Je to trochu opruz protože to úplně vyřazuje použití pamatovačů hesel a musíte to mít v hlavě. Což znamená, že si zvolíte něco jednoduchého a to fakt není dobré na bezpečnost hesla. Nebo vám nedovolí vložit heslo ze schránky (které se předtím necháte náhodně vygenerovat), což je opruz na druhou.

Doručování zásilek
Pokud vám doručují nějakou zásilku tak vám obvykle pošlou dopředu velmi přesný odhad doby doručení (rozmezí třeba 20 minut), ale také třeba jméno řidiče. Navíc pro ně není problém nechat zásilku na nějakém bezpečném místě, nebo u sousedů. A když se to nepodaří tak si můžete kdykoli změnit doručení přes SMS/internet. To je fajn.

Online potraviny
Všechny veliké řetězce nabízí doručení potravin domů. Pohodlně vyberete na internetu, zvolíte si den a čas (!) kdy to chcete doručit. Týpek přijde s přepravkami a klidně vám to složí v kuchyni přímo do ledničky a špajzky. Neskutečně pohodlné.

Všímavost a zájem lidí z okolí
Možná se říká, že angličani jsou povrchní, ale každopádně jsou mnohem komunikativnější a příjemnější než třeba češi. Sousedka zaregistruje, že jste noví a nelení večer dát vaše popelnice na silnici aby je popeláři vyvezli, protože předpokládá, že vy to asi nevíte (a pokud je tam nedáte tak je nikdo nevyveze). Ženská co vám pronajme bejvák za pár dní přiveze hromadu jídla, ať máte co jít, než se otrkáte. Jen tak. Obecně mi tu lidi pořád mají tendenci něco vykládat a je to fakt prima.

Předplacená elektrika a plyn
Celkem bych řekl, že se tu lidi dost stěhují, za prací a tak. Inzerátů na byty je tu hromada, přepravní služby převáží nábytek apod. A tak mi přijde jako fakt super nápad to, že tu mají předplacené služby. Prostě máte doma kartu na kterou si dobijete 10 liber a za ty pak můžete propálit třeba plyn, nebo elektriku. Jakmile to dojde tak dům pohasne a hotovo. Je to super ze dvou důvodů – nikde neřešíte žádné přepisy a hlavně máte dokonalou kontrolu nad tím, kolik vlastně utratíte.

Toť asi to hlavní co mě teď napadlo, více třeba zase příště.

This entry was posted in Anglie - na dýl. Bookmark the permalink.

One Response to Drobné rozdíly mezi Anglií a zbytkem světa

  1. clinton says:

    Ahoj, jmenuji se Clinton Barkley a slyšel jsem o této prázdné kartě ATM a nikdy jsem jí nevěnoval pozornost kvůli mým pochybnostem. Až do jednoho dne jsem objevil hackera s názvem MAX. Požádal jsem o kartu Blank ATM. Řekli mi, že jejich předprogramovaná čipová karta je stažena bez záznamu a může být také použita pro bezplatné online nákupy jakéhokoli druhu. To bylo šokující a pořád jsem měla pochybnosti. Pak jsem to zkusil, požádal o kartu a souhlasil s jejich podmínkami. O čtyři dny později jsem dostal svou kartu a vyzkoušel jsem si v nejbližší bankomatu se mnou, dokud nebylo moje největší překvapení, že to fungovalo jako magie. Byl jsem schopen stáhnout až 3000 dolarů. Jen jsem cítil, že to může pomoci těm z nás, kteří potřebují finanční stabilitu. prázdný bankomat mě opravdu změnil. Kontaktovat je e-mailovou adresu ([email protected]) A věřím, že to také změní váš život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.